Forfatter Maj My Humaidan og familien er flyttet fra Ærø til København, her deler hun deres yndlingsspots i byen – fra ballet og grønne oaser til film på taget i Indre By og lange aftenture.



Jeg har haft mine to 14-årige med i Operaen og se den gribende ballet over Shakespeares Lady Macbeth, og det var en oplevelse, der fik os til både at gispe, græde og mærke livets urkraft. I det hele taget synes jeg, vi har mange skønne forestillinger i København, både ballet, musik og teater, og fordi byen er så overskuelig og nem at komme rundt i, kan man jo nå virkelig meget kultur på sin cykel i løbet af ingen tid. Det er virkelig en luksus sammenlignet med mange store byer som eksempelvis Los Angeles eller London, hvor rejsetiden kan gøre det svært at nå den slags i hverdagen.

Jeg er glad for mange af de små åndehuller i byen som Det Kongelige Biblioteks Have, Ørstedsparken, Kastellet og lige nu alle tulipanerne bag ved Glyptoteket. Men jeg savner mere natur i byen. Min yngste datter og jeg var så heldige at komme en tur til Paris tidligere på foråret, og jeg blev virkelig misundelig på de mange træer langs stort set alle gader, blomsterne og de små bede.

Hvis mine børn var bare en smule yngre, ville vi være på Trafiklegepladsen i Fælledparken dagligt. Nu nyder vi at gå lange aftenture i Indre By eller på Refshaleøen, eller vi sidder i Kongens Have og kigger på mennesker en lun eftermiddag. Sæsonen for Havnebadene er så småt gået i gang for vores familie. Vi er godt nok vant til en sandstrand på Ærø, men vi nyder alligevel muligheden for at komme i vandet i byen.

Vi er som sagt virkelig glade for Operaen og Det Kongelige Teater, men også Nationalmuseet, hvor vi kom meget i vinter og fik mange gode timer til at gå.

Jeg glæder mig til at tage mine børn med i Himmelbio på Cinemateket og nok ikke kun én gang i løbet af sæsonen. De viser de fedeste film for alle aldre, deres roof top er så skøn og jeg elsker at se film med mine børn.




