
I Folehavekvarteret i Valby gemmer sig et lille stykke landlig idyl midt i byen. Dyren — som dyrelegepladsen kaldes i daglig tale — er en bybondegård med sjæl, historie og en flok dyr, der alle har én ting til fælles: de er redningsdyr, der engang havde brug for et hjem.
Her kan man møde kaniner, katte, chinchillaer, geder og minigrise. Selvom gederne og minigrisene egentlig er hegnet ind, så forbered jer på, at lågerne ofte bare står åbent. Det betyder altså, at I ikke kan være sikre på, at der er plads i bænken i solen. For måske har den store ged, Valdemar med underbid, optaget pladsen. Han er heldigvis rigtig blid og kælen – men det kan være en god ide at advare sine børn om, at både grise og geder går rundt, som de nu engang har lyst.
Kaninerne og chinchillaerne hører til indenfor i stalden. Det er klubbørnene fra Folehavens fritidsklub, som står for den daglige pasning og pleje af dyrene. De skiftes til at muge ud, give vand og foder og passes på med et sindrigt kalendersystem. Det er et fællesskab, der lærer børnene noget om ansvar — og om hvad det vil sige at tage sig af et levende væsen.
Det er også kun klubbørnene, som må tage kaninerne ud af deres burer. I kan derfor ikke være sikre på, at I får muligheden for at kæle med en kanin. Men ofte er der heldigvis et klubbbarn eller to, som gerne vil hjælpe jer med at opfylde denne drøm.
Renoveret med omtanke og genanvendelse
I 2023 gennemgik Dyren en gennemgribende renovering tegnet af NOAA Arkitekter. Resultatet er imponerende: et 760 meter langt hegn i bio-imprægneret 2. sorteringstræ med indbyggede bænke, bålplads, klatretårn og lysarmatur. Renoveringen tilføjede også balancebom, tovrutsjebane, hængekøjer og trædæk med siddeøer — og et særligt grise-gede-loop, som er legepladsens helt eget bidrag til moderne bondegårdsdesign. Der har været stærkt fokus på bæredygtighed og genanvendelse undervejs.
Praktisk info: Dyren har åbent mandag til fredag kl. 13-17. I sommerhalvåret har de også åbent i weekenden. Vi anbefaler, at I holder øje med deres Facebook, hvor de også her vil skrive ud i tilfælde af sygdom.
Derudover er det godt at være opmærksom på, at der hverken er toiletter eller puslepladser. Men biblioteket – som bogstavelig talt er nabo til legepladsen – kan benyttes i deres åbningstid.
Selvom legepladsen er bemandet, skal børn under 10 år være i følgeskab af en voksen.


