9. SEP 2026

Kom til vegetarisk pop-up fællesspisning med Det Dårlige Køkken på Bette Café.
Denne aften rykker de kreative piger fra Det Dårlige Køkken endnu en gang ind i køkkenet på Bette med farverige, smagfulde retter lavet af overskudsvarer. Råvarer, der ellers kunne være endt i skraldespanden, får nyt liv på tallerkenen.
Inden middagen inviterer vi til grøntsagsmonster-workshop, hvor børn og deres voksne kan lege med grøntsager og lave deres egne små monstre. Efter middagen er der fri leg med kridt og stopdans for alle, der har lyst til at være med.
Menu: Krydret bønne-cassoulet med sprød sommersalat og smagfulde sides. Til dessert serveres cremet citronyoghurt med hjemmerørt pistaciecreme.
Til børnene er der børneservering med dagens ret, agurk, pasta og yoghurt. Der kan købes drikkevarer og eventuel babymad på dagen.
Der er legeplads lige udenfor, og legerummet er åbent hele aftenen. Vi anbefaler at købe billet på forhånd.
Praktisk info
📅 Onsdag d. 9. september
🥦 Workshop kl. 16.00
🍽️ Fællesspisning kl. 17.30–19.30
📍 Bette Café
🎟️ Pris voksen/barn: 145/85 kr.





