
Hvis I har brug for at skifte byens asfalt ud med bøgeskovens ro, så er Peter Liep’s Hus den ultimative destination. Beliggende som en lille tidslomme midt i Dyrehaven, er dette historiske traktørsted opkaldt efter skovens første krovært, og det emmer stadig af den helt rette blanding af tradition og moderne dansk krokøkken.
Det fantastiske ved Peter Liep’s Hus er, at det formår at føles som en “rigtig” restaurantoplevelse, samtidig med at rammerne er utroligt tilgivende for børnefamilier. Her sidder man side om side med vandrere og livsnydere, og stemningen er så uformel, at det aldrig føles akavet at have ungerne med til frokost.
Noget af det mest geniale er placeringen. Når tålmodigheden ved bordet slipper op, er der direkte adgang til Dyrehavens grønne vidder. Her kan børnene kigge efter hjorte eller beundre de ikoniske kapervogne, der holder lige i nærheden, mens du nyder det sidste af din kaffe. Det er et af de få steder, hvor man som forælder rent faktisk kan mærke skuldrene sænke sig, fordi naturen tager toppen af energiniveauet.
Menuen står på opdaterede klassikere – tænk moderne smørrebrød, vildt fra skoven og lækkert bagværk. Selvom maden er af høj kvalitet, er de utroligt imødekommende over for de mindste. Der er både børnemenu og masser af plads til at dele en portion, så alle går mætte og glade derfra. Få fisk og pomfritter med gnavegrønt eller smag deres vildtfrikadeller.
Peter Liep’s Hus er meget gearet til familielivet. Der er højstole til rådighed, og der er rigtig gode forhold til barnevogne – især hvis I vælger at sidde i den hyggelige gårdhave eller på terrassen, hvor I har fuldt udsyn til den sovende baby. Der findes også fine puslefaciliteter, så I behøver ikke frygte de praktiske logistik-udfordringer midt i skovturen.
Gør turen komplet: Hop på en kapervogn
Intet fuldender besøget i Dyrehaven som lyden af hestehove mod skovbunden. Du kan booke en privat tur på forhånd hos Dyrehavens Hestekørsel, eller du kan fange en af de ikoniske vogne, der holder klar ved Klampenborg Station eller lige uden for Peter Liep’s Hus. Det er den perfekte måde at ankomme til frokosten på med stil!


