Børn i byens anmelder, Jaspar, har set Flaskepost sammen med sin datter, Sommer, på 3½ år. Læs anmeldelsen af den finurlige fortælling om Kristian og Ragnhild, der fanger en flaskepost med deres fiskestang.


I Allégade på Frederiksberg – oven på TV2 Kosmopol – ligger Riddersalen. En regnvåd søndag morgen vrimler børn og deres voksne ind i det lille teater, som er udsmykket med fisk, gopler og bobler. Velkommen under havets overflade – gør jer klar til en helstøbt oplevelse for store og små.
Det er en tidslomme at træde ind på Riddersalen. Det gamle teater emmer af charme og historie – og samtidig er det pyntet til lejligheden: Der hænger glitrende fisk og gopler fra loftet. Der er nok at kigge på for små nysgerrige øjne.
Rundt på alle borde ligger der børnebøger, som man kan læse, inden det bliver tid til at gå ind i salen. Med den fine detalje, at de alle sammen handler om havet. Det er meget gennemført tematisk, og det er tydeligt, at her er der nogle, der har gjort sig umage.

Fem minutter før forestillingen skal til at starte, går Ragnhild og Kristian rundt blandt de spændte børn og byder velkommen. Kristian siger til Sommer, at han er glad for, at hun er kommet. Det føles trygt og afmystificerende, at de to sådan går rundt blandt os andre. Så er de jo ikke farlige. Og der er allerede skabt en fortrolighed mellem skuespillere og publikum.
Inden vi bevæger os ind i salen, fortæller Ranghild og Kristian lidt om, hvad der skal ske. De understreger, at alle får en god plads, forestillingen starter ikke før, alle kan se. Og hvis dagsformen hos de små ikke er god i dag, og man bliver nødt til at gå i løbet af forestillingen, kan man få byttet sin billet til en anden dag, hvor dagsformen forhåbentlig er bedre. En virkelig fin måde at hjælpe alle til at få en god oplevelse med at være i teateret.

Scenografien er smuk i al sin enkelthed. Et lille hus lige ved havet er badet i flotte farver, og musikken understøtter den lette, undersøgende tilgang til livet, som de to karakterer har.
Kristian og Ragnhild synes, livet er “dejligt”, som de hele tiden siger. De drikker te med honning, mens de lidt utålmodigt venter på, hvad de mon fanger med deres fiskestang.
Endeligt er der bid! En flaskepost, der inviterer dem til at besøge deres nabo – havet.
Salen fyldes flere gange af latter fra det unge publikum. Samtidig indeholder forestillingen så meget spænding, at det ikke er til at tage øjnene væk fra fiskelinen – for hvad nu, hvis der pludselig er bid!
Både voksne og børn går fra salen med et smil på læben. Ragnhild og Kristian sidder selvfølgelig klar til at give highfive eller kram til dem, der har lyst. De takker af og sender deres publikum hjem på samme nærværende og charmerende facon, som de tog imod os.
”Flaskepost” er en helstøbt oplevelse om at undre sig over verden omkring os. Og så er forestillingen et rigtig godt “begynder-stykke” for de mindste, der har glæden af at opleve teaterets magi for første gang.



