Villa Valby

  • 0 - 6 år
Ingen bidrag endnu.

Her i Villa Valby har vi plads til 12 vuggestuebørn hos Spirerne og op til 20 børnehavebørn på de 2 stuer Radisserne og Rødderne. Det præcise antal børn er afhængigt af børnenes alder. Desuden er der plads til 8 psykisk handicappede børn på Tomatstuen.

I Villa Valby lægger vi vægt på at fungere som en samlet institution, men på grund af børnenes alder og udvikling, er der naturligvis forskel på stuerne. Basisgruppen er beskrevet i et afsnit for sig.

Vi syntes selv, at rammerne i Villa Valby er rimelige. Nok er stuerne lidt små, men til gengæld har vi et dejligt stort alrum.

Gennem årene har vi skabt en hverdag og nogle traditioner, som vi er stolte af.

Vi har altid lagt vægt på at være åbne overfor nye tanker og ideer og vi har høstet en masse erfaringer undervejs som vi bygger videre på i de kommende år.

0 bidrag fra Børn i byens brugere

Ingen bidrag endnu
Der er ingen bidrag, skriv den første nu!
Har du kommentarer eller tips til dette sted, som kan hjælpe andre børnefamilier?
Bliv medlem eller log ind for at bidrage
Få 100-vis af rabatter i Børn i byen Klubben

Mere i