ParadIS

Ingen bidrag endnu.

1998 vendte Thor Thorøe hjem fra Rom, hvor han havde arbejdet på et italiensk gelateria, og i 2000 overtog han Paradis i Nørregade i Århus.

Han var fuld af ideer og ambitioner om at indføre den lette italienske istradition i Danmark. Og han ønskede samtidig at tilpasse den til danskerne ved bl.a. at minimere fedtindholdet og udskifte forskellige ingredienser med friske og naturlige råvarer. Thor ville også gøre isen helt speciel ved, at den skulle være friskrørt indenfor 24 timer.

I dag kan du finde den kendte isbutik over hele Danmark. De har noget for enhver smag; mælke is baseret på økologiske råvarer, friske sorbeter og veganske is. Få det i bæger eller vaffel – eller tag en boks med hjem og forkæl familien.

Du også leje en isdisk og dermed servere lækre desserter med sprøde vafler og farvestrålende toppings til dine gæster.

Find den tætteste ParadIS butik på deres hjemmeside under billedet i beskrivelsen.

0 bidrag fra Børn i byens brugere

Ingen bidrag endnu
Der er ingen bidrag, skriv den første nu!
Har du kommentarer eller tips til dette sted, som kan hjælpe andre børnefamilier?
Bliv medlem eller log ind for at bidrage

Faciliteter

    • Udsyn til barnevogn
Få 100-vis af rabatter i Børn i byen Klubben