Æblehaven i Lystrup

  • Alle aldre
Ingen bidrag endnu.

En hyggelig park med massevis af træer.

I alt er der mere end 150 frugttræer. Der er rigtig mange æbler og en del forskellige sorter. Alle er velkomne til at plukke æbler i parken.

De første æbler modner allerede august og derefter er der modne æbler helt frem til november. I madpakkehytten i parken er der plancher, der viser hvor de forskellige sorter står, og hvornår de modner.

Nogle træer er meget gamle, måske helt tilbage til dengang de blev plantet som en stor æbleplantage efter krigen. De sidste år er der blevet ryddet op og lavet en dejlig park ud af den gamle plantage, og der er i flere omgange plantet nye træer, der kan overtage, når de gamle ikke kan mere.

I parken kan du også høste blommer, mirabeller, pærer, hasselnødder og brombær.

Parken ligger mellem Elsted Skole og Lystrup Skole. Det er en offentlig park, og alle er meget velkomne.

0 bidrag fra Børn i byens brugere

Ingen bidrag endnu
Der er ingen bidrag, skriv den første nu!
Har du kommentarer eller tips til dette sted, som kan hjælpe andre børnefamilier?
Bliv medlem eller log ind for at bidrage
Få 100-vis af rabatter i Børn i byen Klubben