Cykelmyggen Egons Cykellegeplads

Cykelmyggen Egons Cykellegeplads. Foto: Rudersdal Kommune
Ingen bidrag endnu.

Ved Trørødskolen i Vedbæk ligger en af Nordsjællands mest charmerende cykellegepladser – Cykelmyggen Egons Cykellegeplads. Den åbnede i 2015 og er bygget op om Flemming Quist Møllers velkendte børnebogsunivers om cykelmyggen Egon, dansemyggen Dagmar, skarnbassen og alle de andre figurer, som mange børn allerede kender hjemmefra. Resultatet er et lille, levende cykelunivers, hvor børn fra cirka 3 til 9 år kan øve sig i at cykle på den sjove måde, mens fantasien får frit løb.

Selve pladsen er en blanding af baner og forhindringer, der hver især har deres egen fortælling. Børnene kan ræse rundt på Egons Spurtebane, balancere sig igennem Skarnbassens mudderbane, snige sig op på Myretuen, slå nogle sving på edderkoppens slalombane og danse rundt på Dagmars danseplads. Højdepunktet for mange er Den sovende mand, hvor børnene kan cykle ind igennem hans store næsebor med vorter og det hele. Rundt omkring på pladsen står der cykeltavler, som fortæller, hvilke udfordringer banerne byder på, så små cyklister selv kan læse sig til, hvad de skal øve. Det er kombinationen af motorisk træning, historiefortælling og fantasi, der gør stedet til noget særligt.

Cykellegepladsen er gratis og altid åben, så I kan komme forbi, præcis når det passer ind i jeres weekend. Tager I jeres egne cykler eller løbehjul med, kan I cykle løs uden videre. Mangler I udstyr, kan Cirkusvognen lejes for 230 kr. i weekenderne mellem kl. 9 og 17, og så får I adgang til 10 løbecykler, 20 børnecykler og hjelme i forskellige størrelser. Cirkusvognen kan også bookes til børnefødselsdag via Rudersdal Kommunes lokaleanvisning. Til de mindste cyklister findes desuden Cykelmyggens Cykelpas – et lille hæfte med sjove opgaver, der både kan bruges på pladsen og derhjemme. Hertil kommer den gratis app “Cykelmyggens Cykellegeplads” med et interaktivt kort og masser af cykellege.

Pladsen ligger i et roligt villakvarter, og det er nemt at komme til både med bil og kollektiv transport fra det meste af Nordsjælland og det nordlige København.
Leder I efter flere lignende steder, kan I finde mere inspiration i vores guide til 3 sjove trafiklegepladser, som Cykelmyggen Egons selv er en del af.

0 bidrag fra Børn i byens brugere

Ingen bidrag endnu
Der er ingen bidrag, skriv den første nu!
Har du kommentarer eller tips til dette sted, som kan hjælpe andre børnefamilier?
Bliv medlem eller log ind for at bidrage
Få 100-vis af rabatter i Børn i byen Klubben