
Når solen bager over Nordsjælland, findes der næsten intet sted mere ikonisk end Vaffelhjørnet i Hundested. Beliggende i et smukt, gammelt gult hus på hjørnet af Nørregade, har isbutikken i over 40 år været målet for is-glade familier fra nær og fjern. Her er det ikke bare en is, man køber – det er en bid af dansk sommerhistorie.
Det, der gør Vaffelhjørnet helt unikt, er deres kompromisløse tilgang til håndværket. Isen røres på en maskine helt tilbage fra 1920, og de sprøde vafler bliver bagt direkte i vinduet, så duften af nybagt vaffel spreder sig i hele gaden.
For børnene er det en oplevelse i sig selv at følge med i produktionen gennem ruden, før man skal vælge mellem de mange klassiske varianter. Portionerne er kendt for at være kæmpestore, så selv den største is-elsker bliver udfordret. Er I ikke til vafler, byder kortet også på hjemmelavede milkshakes og lune pandekager.
Vaffelhjørnet er det perfekte stop på vej mod Hundested Havn. Efter isen er købt, kan I spadsere de få hundrede meter ned til havnen, hvor der findes en fantastisk legeplads og mulighed for at kigge på de store fiskekuttere.
Barnevogne: Der er masser af plads udenfor til at parkere barnevognen, mens I nyder jeres is på de opstillede bænke.
Hunde: De firbenede familiemedlemmer er også velkomne og kan ofte få en lille “vandsmagsprøve” i sommervarmen.
Åbningstider: Vaffelhjørnet følger solen! De holder vinterlukket nu, men slår traditionelt dørene op omkring 1. april, hvorefter der er åbent dagligt hele sommerferien. Følg med på deres Facebook for den præcise åbningsdato.

