Børn I Byen vil fremover invitere til eksklusive arrangementer for medlemmer af Børn i Byen klubben. Der vil bl.a. være foredrag med seje damer om mod, moderskab og mode, kreative workshops for børn og events for alle klubmedlemmer.


BØRN I BYEN KLUB-EVENT ÅRHUS D. 6 JUNI - STADIG LEDIGE PLADSER

Første event i Århus er søndag d. 6. juni kl. 10-12 i Kvindemuseets cafe, Århus, hvor vi inviterer til foredrag med Julia Lahme. Caroline Meldgaard byder velkommen og fortæller om sidste nyt fra Børn i byen.

Julia LahmeBestsellerforfatteren, bloggeren og branding-ekspert Julia Lahme fortæller om umulige situationer, hun – og mange andre nybagte forældre – havner i, når de står med hænderne, hjertet og hovedet fyldt af alt det nye og uforståelige. For hvordan fortæller man svigermor, at hun ikke er helt så velkommen? Eller hvordan overlever man turen i Netto med skrigebaby? Og hvordan er det liiiige man skal få parforholdet til at holde til det hele? Foredraget kombinerer oplæsninger, anekdoter og samtale med publikum, og vi kan garantere at der bliver noget at grine af.

Julia slutter af med at fortælle om sit arbejde med blogs og skriveprocesser - så der ud over det gode grin også er noget at lade sig inspirere af!

Vi byder på kaffe/the ad libitum, en nybagt bolle - og en lækker gavepose med bl.a. sokker fra Ubang snakketøj, wall sticker fra The Wall Company, blyanter fra Red Barnet, gavekort med 25% rabat på Fidipus fotobog, taske og stofbamse fra Sebra, badge fra LouieLouis og 1 eksemplar af bogen Børnenes København 2009/2010.

Alt dette får du for kun 80 kr. Skynd dig at tilmelde dig, da der er begrænset antal pladser! Tilmelding foregår på klubhjemmesiden (arrangementet er kun for Børn i byen klubbens medlemmer). Hvis du endnu ikke er medlem, kan du blive det på: bornibyenklubben.dk.

Hvis arrangementet ikke er udsolgt sælger vi billetter i døren til ikke-medlemmer for 80,- som giver adgang til foredraget. Der er ikke en gavepose eller servering til ikke-medlemmer - det tilbud gælder kun medlemmer af Børn i byen klubben. Send en email til Caroline hvis du ikke er medlem og gerne vil købe billet.

 

Babyer er velkomne!

GAVEPOSE SPONSORER

Tak til alle de søde sponsorer, der giver gaver til alle deltagere til de to arrangementer. 

Sebra

 

 

 

 

 

 

ubang              TWC

 

fidipus   LouieLouis

 

GAVE POSER 

Her er fotos af de fine sager, der alle bliver pakket i tasken fra Sebra, så du nemt kan få det hele med hjem!

Bamser og taske fra Sebra - interiør for kids

sebraSebra taske

 

 

Badge og postkort fra LouieLouis

LouieLouis  LouieLouis

 

 

Gavekort med rabat på fidipus fotobog                           Blyanter fra Red Barnets webshop

 

Fidipus

 

RedBarnet

 

1 eksemplar af bogen 'Børnenes København'                   Sokker fra Ubang snakketøj (kun i Århus)

Børnenes Kbh  Ubang

 

Wallsticker fra thewallcompany

twc

Jeg glæder mig til vi ses! Har du kommentarer eller spørgsmål til arrangementerne, vil jeg meget gerne høre fra dig (nedenfor på siden her). Bl.a. vi jeg gerne høre, om du ville foretrække et gratis arrangement, hvor der ikke serveres noget, eller om du gerne vil betale for at få lidt lækkert at spise og drikke? 

 

 

BØRN I BYEN KLUB-EVENT KØBENHAVN d. 4 MAJ - UDSOLGT

Første gang er tirsdag d. 4. maj kl. 19.30-21 i Pumpehuset København, hvor vi inviterer til foredrag med Julia Lahme.

Julia LahmeBestsellerforfatteren, bloggeren og branding-ekspert Julia Lahme fortæller om umulige situationer, hun – og mange andre nybagte forældre – havner i, når de står med hænderne, hjertet og hovedet fyldt af alt det nye og uforståelige. For hvordan fortæller man svigermor, at hun ikke er helt så velkommen? Eller hvordan overlever man turen i Netto med skrigebaby? Og hvordan er det liiiige man skal få parforholdet til at holde til det hele? Foredraget kombinerer oplæsninger, anekdoter og samtale med publikum, og vi kan garantere at der bliver noget at grine af.

Julia slutter af med at fortælle om sit arbejde med blogs og skriveprocesser - så der ud over det gode grin også er noget at lade sig inspirere af!

Vi byder på økologisk hvidvin (Søbogaard saft hvis du ikke drikker vin) og lækre økologiske snacks fra landkøkkenet.dk.

Alle får en lækker gavepose med bl.a. wall sticker fra The Wall Company, blyanter fra Red Barnet, taske og bamse fraSebra,  gavekort med 25% rabat på Fidipus fotobog, badge fraLouieLouis og 1 eksemplar af bogen Børnenes København2009/2010.

ARRANGEMENTET ER UDSOLGT

Alt dette får du for kun 80 kr. Skynd dig at tilmelde dig, da der er begrænset antal pladser! Tilmelding foregår på klubhjemmesiden (arrangementet er kun for Børn i byen klubbens medlemmer). Hvis du endnu ikke er medlem, kan du blive det på: bornibyenklubben.dk.

Babyer er velkomne!

 

 

Kærlig hilsen Caroline.